O zasadach rekrutacji warto poczytać już w kwietniu. Na stronach poszczególnych uniwersytetów znajdują się wszelkie niezbędne informacje dla kandydatów.
Bardzo ważne jest dochowanie terminów wyznaczonych przez uczelnię.
1. ZAŁOŻENIE KONTA W SERWISIE REKRUTACYJNYM SUM
Na stronie uczelni jest bardzo czytelna instrukcja, włącznie z datami od kiedy można założyć konto.
Należy wybrać dowolny login i hasło i zapamiętać je - będą potrzebne do logowania do serwisu, jednak są tylko na nasz użytek. Na liście publikowany będzie numer podania.
2. ZŁOŻENIE PODANIA NA KIERUNEK
Za pomocą serwisu od końca maja (data podana będzie przez uczelnię) do początku lipca (w tym roku był to 03.07.2013r.) należy złożyć podanie wg instrukcji na stronie.
3. OPŁATA REKRUTACYJNA
Po złożeniu podania należy uiścić opłatę rekrutacyjną (70 zł za każdy kierunek na SUM, 2013r.; bezzwrotna). Można tego dokonać przelewem bankowym lub na poczcie. Wzór druku przelewu można pobrać dla swojego podania na stronie serwisu po zalogowaniu. Ułatwia to wypełnienie pól przy przelewie przez internet.
Konieczne jest, by podać numer podania za które wnoszona jest opłata. (np. WLL/.../... - Katowice WLZ/.../... - Zabrze)
Dopiero gdy zostanie ona zaksięgowana przez uczelnię, podanie bierze udział w procesie rekrutacyjnym.
Dlatego należy pomyśleć o tym wcześniej, bo w przedostatni dzień składania podań ratuje nas tylko przelew ekspresowy (dodatkowo płatny w banku).
W razie zakwalifikowania potrzebny będzie dowód wpłaty. (Np. wydrukowany z serwisu internetowego banku lub odcinek z poczty).
Pozostaje czekać do ogłoszenia pierwszej listy rankingowej.
_____________________________________________________________________
4. LISTA RANKINGOWA
Należy zapoznać się z datą i godziną publikacji pierwszej listy rankingowej. W tym roku miała być opublikowana 15:00, została umieszczona krótko po 16:00, a publikację poprzedziło czasowe wyłączenie serwisu.
Na pierwszej stronie po zalogowaniu pojawi się dodatkowa ikonka (notatnika), której wcześniej nie było - to właśnie jest lista.
Nasze podanie zostanie wyróżnione - pogrubiony tekst. Podanie zostane także w nawiasie miasto do którego zostaliśmy zakwalifikowani (Katowice/Zabrze) - lista rankingowa jest wspólna dla obu wydziałów. Istnieje później możliwość przepisania się, pod warunkiem, że znajdziemy kogoś 'na zamianę'. Z tego co obserwuję o wiele łatwiej przenieść się z Katowic do Zabrza, niż odwrotnie.
Po publikacji listy uczelnia daje 3 dni robocze na złożenie dokumentów - tzw. wpis na pierwszy rok w odpowiedniej Komisji Rekrutacyjnej.
5. ZŁOŻENIE DOKUMENTÓW
Warto zrobić to już pierwszego dnia po publikacji listy - mamy wtedy pewność, że w razie braków w składanych dokumentach zdążymy jeszcze coś dowieźć.
Dokumenty składa się osobiście lub może zrobić to inna osoba, ale tylko z notarialnym upoważnieniem.
Brak złożenia dokumentów w terminie - skreślenie z listy zakwalifikowanych.
Lista potrzebnych dokumentów zamieszczona jest na stronie internetowej Wydziału.
Wymagane dokumenty które zabieramy z domu:
* Wydrukowane z serwisu i podpisane podanie o przyjęcie na I rok studiów
* Dowód uiszczenia opłaty rekrutacyjnej
* Oryginał (nie odpis) świadectwa dojrzałości (zostanie zwrócone w październiku)
* Ksero dowodu osobistego (obu stron) i oryginał do wglądu (potrzebne będzie tez również do wypełnienia niektórych dokumentów już na miejscu).
* 3 kolorowe zdjęcia, podpisane z tyłu
(*książeczka wojskowa do wglądu)
oraz 21 zł - by opłacić legitymacje i indeks
Na uczelni:
Do komisji najlepiej przyjść z kompletem dokumentów.
* Dokonać opłaty w kasie za legitymacje i indeks - otrzymamy zaświadczenie o wpłacie(odnaleźć najpierw aulę, a potem pytać dalej:))
* Przed złożeniem dokumentów do WKR nalezy wypełnić i podpisać wszystkie druki leżące na stole
(ankieta osobowa, ślubowanie, zobowiązanie do dostarczenia wyników badań lekarskich itd.)
Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i pamiętać, że są to studia jednolite magisterskie.Oraz czytać ze zrozumieniem.
*Ustawić się w kolejce do złożenia dokumentów.
Zostaniemy zapytani o posiadanie książeczki sanitarno-epidemiologicznej, przebytye szczepienia na WZW typy B i otrzymamy skierowanie na badanie lekarskie.
Należy dostarczyć je w terminach wyznaczonych przez uczelnię.
U mnie rekrutacja była horrorem
OdpowiedzUsuńSklep ortopedyczny Bydgoszcz specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości produktów ortopedycznych, które są niezbędne dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości układu ruchu. Oferta sklepu obejmuje szeroki zakres produktów, takich jak ortezy, stabilizatory, wkładki ortopedyczne, obuwie specjalistyczne i wiele innych, które są zaprojektowane, aby zapewnić ulgę w bólu, poprawić mobilność oraz wspierać proces rehabilitacji. Dzięki dostępowi do nowoczesnych rozwiązań i fachowemu doradztwu, sklep ortopedyczny w Bydgoszczy jest miejscem, gdzie każdy może znaleźć odpowiednie wsparcie dla swoich potrzeb.
OdpowiedzUsuń