Czy blog okazał się przydatny?

26 lipca 2014

Przydatne podręczniki

Lista podręczników publikowana jest co roku na stronach internetowych katedr. Czasami zachodzą istotne zmiany, jednak dobrze jest wiedzieć z czego korzystały poprzednie roczniki. Zakres materiału jest zazwyczaj podobny - tak jak i testy i kolokwia. 
Gdy umiejętnie korzysta się ze zbiorów biblioteki - można nie kupować ani nie kserować żadnej z książek. Polecam jednak mieć swojego Sawickiego czy Drewę (krótkie terminy wypożyczeń) :)
Podaję tu książki zarówno obowiązkowe, zalecane przez katedry, jak i te "modne" wśród studentów. 

ANATOMIA
1. Gray. Anatomia.
Zrezygnowałam z nauki z tego podręcznika, gdyż był on stanowczo zbyt ogólny. Teraz jest on głównym podręcznikiem do nauki anatomii. Wygląda na to, że katedra stara się "unowocześnić" i dostosować ilość materiału do reformy (1 rok nauki anatomii zamiast 2).
2. Bochenek. Anatomia człowieka.
5 tomów szczegółowego opisu anatomii człowieka. Ze strony katedry wiadomo, że od roku 2014/2015 został wykreślony z podstawowych podręczników. Szczerze jednak wątpię, by zaproponowany Gray wystarczył u niektórych asystentów. Kolokwia testowe przygotowane dla wszystkich poprzednich lat były niekiedy zdaniami wyjętymi z tej książki.
3. Fix J. Neuroanatomia. 
Kolejny podstawowy podręcznik, który przydawał się także poprzednim rocznikom (mimo iż nie był wymieniony w spisie - teraz jest). Przystępna forma, w miarę aktualny. Korzysta się z niego przez ok. 1,5 miesiąca (OUN), ale chyba warto mieć swój egzemplarz z biblioteki lub ksero.
4. Skawiny - czyli skrypty UJ.
Przydają się najbardziej tomy Osteologia i Kończyny. Do głowy i szyi, OUN - do testu było trochę za ogólne. Całkiem przydatne były także tomy Klatka piersiowa oraz Brzuch i miednica.
5. Gołąb Anatomia czynnościowa OUN - bardzo dobra książka do nauki OUN, ktoś nazwał to kiedyś taką 'lepszą Skawiną'

6. Atlasy
Warto mieć jeden atlas z rycinami, i jeden fotograficzny.
Atlasy z rycinami (polecam dwa pierwsze):
Sobotta - dość dobry atlas, zbyt ogólnie opisana czaszka
Prometeusz - doskonały do nauki mięśni
Netter - wszystko w jednym tomie, wg mnie trochę mało przejrzysty
Netter do neuroanatomii - nie miałam przyjemności korzystać, gdyż jest to "nowość" w spisie
Wolf-Heideger - niewymieniony w spisie, ale bardzo dobry do nauki OUN 
Atlasy fotograficzne:
Yokochi  - szczegółowy, moim zdaniem najlepszy z atlasów fotograficznych
McMinn - struktury opisane są w nim numerkami, a podpisy są na marginesie w kolumnie, wg niektórych jest to zaletą (polski i łacina)
Atlasy radiologiczne:
Wicke - nie jest konieczne by go mieć, ale ten jest całkiem przystępny

Inne pomoce książkowe:
7. Anatomia topograficzna Gieleckiego - zwany przez studentów "Pierdolnikiem", książka którą warto mieć o ile umie się z niej korzystać. Jest to spis (polsko - łaciński, w dwóch kolumnach) elementów, które da się "zaznaczyć na szpilkach".
8. 1500 pytań anatomicznych - moim zdaniem nie warto. Dla naszego roku pytania te były trochę za łatwe (być może to akurat się zmieni), wszystko jest po polsku i jest mało czasu na przerabianie ich. Chociaż dla niektórych rozwiązywanie tych testów było metodą nauki (gdy rozwiążę się 10 pytań dotyczących np. otworów pachowych, to człowiek siłą rzeczy nauczy się jego ograniczeń i zawartości :P)

HISTOLOGIA
1. Sawicki. Histologia. - podstawowy podręcznik, który w zasadzie trzeba znać słowo w słowo. Istotny jest rok wydania - obecnie najnowszy 2012. Jest on rozszerzony o tzw. "aspekt lekarski", czyli kilka dodatkowych informacji przy każdym dziale więcej niż w wyd. 2008.
2. Cichocki. Kompendium histologii.- podany jako podręcznik dodatkowy, ale jak się potem okazuje - niezbędny do przygotowania do wejściówek. Niektóre działy są oparte głównie na nim - np. ukł. limfatyczny czy narządy zmysłów. Przy układzie żęńskim (ostatnia wejściówka) katedra podała co należy obowiązkowo z niego przeczytać (łożysko i sznur pępowinowy, których brak w Sawickim)
3. Wheather. Atlas. - Atlas histologiczny, bez którego moim zdaniem da się obyć. Zawiera elementy "podręcznika", które są obowiązkowe - legenda głosi że ktoś je czytał :) Co do zdjęć preparatów - może być bardzo ciekawy dla pasjonatów. 
4. Ostrowski - podręcznik wg niektórych znacznie lepszy niż wszystkie poprzednie, nie miałam przyjemności z niego korzystać.
5. Inne atlasy do histologii - diFiore, Myśliwski, Sobotta - nie są konieczne by zaliczyć ten przedmiot.

BIOLOGIA MOLEKULARNA
1. Alberts. Biologia komórki. - książka wymieniana jako literatura obowiązkowa. Wg mnie dobrze opracowane są tylko niektóre rozdziały. Spora cześć studentów nie miała tej książki w ręce i zdała egzamin.
2. Drewa - Genetyka medyczna. - Do biologii molekularnej katedra zalecała uczyć się z "Podstaw genetyki medycznej" tego samego autora. Wymagana jednak była wiedza zawarta w "obszerniejszej" wersji, czyli "Genetyce medycznej". Książka przydatna praktycznie przez cały rok - także na genetyce w drugim semestrze. Warto zwrócić na pytania testowe na koniec każdego rozdziału - niektóre z nich powtórzyły się na zaliczeniu. 
3. Kłyszejko-Stefanowicz. Cytobiochemia. - podręcznik także zalecany przez katedrę, którego nakład podobno nie jest już wznawiany przez wydawnictwo. Koszmarnie napisany. Warto przeczytać rozdział o apoptozie i cyklu komórkowym, choć ciężko cokolwiek zrozumieć.
4. Węgleński. Genetyka molekularna. - książka zalecana, ale można się bez niej obyć.

Dodatkowo podręczniki zalecane przez katedrę do przygotowania prezentacji z embriologii, co dotyczy tylko niektórych studentów (w zależności od przydzielonego tematu).  Nie warto kupować ani kserować, wystarczą ebooki lub wypożyczenie książek z biblioteki.

BIOFIZYKA
Warto mieć ksero Grzesika (skrypt SUM). Jaroszyk, który jest głównym podręcznikiem, zawiera bardzo dużo elementów z fizyki klasycznej i matematyki. Książka dobra dla zainteresowanych - na co dzień raczej nie ma na nią czasu, można co najwyżej coś z niej 'doczytać', większość studentów pewnie nie wie jak wygląda. Pilawski czy Mika - książki do fizjoterapii, potrzebne są tylko do jednego zagadnienia, mało kto je czytał.
Jest to to chyba jedyny przedmiot, do nauki którego podręczniki potrzebne są tylko na ćwiczenia, a nie na egzamin :)

MEDYCYNA RATUNKOWA
Wytyczne Resuscytacji - darmowy pdf dostępny na stronie Polskiej Rady Resuscytacji. Do zaliczenia konieczna znajomość wszystkich działów, nie tylko tych obowiązujących na zajęcia. W bibliotece dostępnych jest kilka egzemplarzy w formie papierowej.


GENETYKA MEDYCZNA
Kałużewski. Genetyka medyczna. (org. Jorde i in.) - na podstawie tego podręcznika głównie układane są pytania. Bardzo przystępny, dobrze się czyta. 
Drewa. Genetyka medyczna. - raczej by coś doczytać. Bardziej w ujęciu molekularnym niż klinicznym. Dobrze opisane metody badawcze (które są zbyt mało szczegółowe w Kałużewskim)

Psychologia, Historia medycyny
Podręczniki zalecane przez katedrę, pomocne do zrobienia prezentacji na zadany temat.

8 komentarzy:

  1. Warto mieć ksero Grzesika (skrypt SUM). Jaroszyk, który jest głównym podręcznikiem, zawiera bardzo dużo elementów z fizyki klasycznej i matematyki.

    OdpowiedzUsuń
  2. dziekuje za obszerny komentarz, na pewno skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo ciekawy wpis, dzieki i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. też mi się przydały :) zobaczymy jak tam sesja

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuje za pomoc również skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Podręczniki, na pewno się przydadzą te informacje.

    OdpowiedzUsuń
  7. 57 year-old Systems Administrator II Murry Worthy, hailing from La Prairie enjoys watching movies like Body of War and Board sports. Took a trip to Ilulissat Icefjord and drives a Ferrari 275 GTB/C. skocz do tych gosci

    OdpowiedzUsuń
  8. Zawsze podziwiałam lekarzy i pielęgniarki. W ogóle kogoś kto jest związany z medycyną. To niesamowite ile oni mają zadań i jaką dużą odpowiedzialność. Ja nie mogłabym pracować w szpitalu czy centrum medycznym. Za duży stres i ryzyko.

    OdpowiedzUsuń